Faculty and Staff

Administration

 
Dr. Brenda Burr
Principal
 
Rhet Rowley
Assistant Principal
 
Mike Sorensen
Dean of Students
 
Deann Harrison
Financial Secretary
 
Melanie Wilde
Attendance Secretary
 
Leandra Carter
Assistant Attendance Sec

Counseling Office

 
Leslie Parrott
9th Grade Counselor
 
Robert Mundinger
7th Grade Counselor
 
Sandy Caceres
8th Grade Counselor
 
Counselor
 
Trudy Ballow
Counseling Secretary

Career and Technical Education (CTE)

 
Derek Sorenson
CTE Technology/Manufacturing
 
Elizabeth Reynolds
CTE Foods/Teen Living
 
Eric Green
CTE Business
 
Lexie Gatherum
Foods/CCA
 
Nicole Draper
Ag Science
 
Tiffany Blakely
CTE Business

Custodial Department

 
Debbie Butler
Head Custodian
 
Valerie Larsen
Lead Custodian

English Dept.

 
Abby Nielson
English 7/Reading
 
Janeen Scott
English 7th/Reading
 
Kara Trammell
English 9
 
Kyrsten Barazoto
English 8
 
Reilly Ryan
English 8
 
Scott Buck
English 7/Journalism
 
Scott Tippetts
English 7th & 8th/Reading
 
Susan Anderson
English 9/ Honors

Fine Arts

 
Daniel Bigler
Band/Jazz
 
Kara Poulsen
Drama
 
Maria Lewis
Choir
 
Rachel Siddoway
Art/Drawing
 
Sarah Olsen
Orchestra

Foreign Language

 
Todd Claybaugh
Teacher

History

 
Eric Evans
Utah History/Debate
 
Mandy Peters
World History/AP Geography
 
Melissa Hessing
US History
 
Nathan Mohler
World History/AP Geography
 
Shawn Rogers
US History

Library

 
Ellen-Anita Olson
Librarian

Lunch Department

 
Annette Dowley
Lunch Manager
 
Nancy Balzly
Lunch Clerk

Math Dept

 
Blair Bingham
Math 7/Honors
 
Brad Holdaway
Secondary Math 1/Honors
 
Calleen Spencer
Math 8/Math 8 Honors
 
Dennis Olsen
Secondary Math/Honors
 
James Clark
Math 7/Honors
 
Pam Barber
Math 8/Honors
 
Pam Tippetts
Math 8/Intern Coordinator

P.E/Health

 
AJ Young
Boys PE
 
Anthony Bowden
Boys PE/Health 9
 
Fanfan Charles
Health 8/PE
 
Holli Averett
Girls PE
 
Maria Lewis
Health

Science

 
Becky Antares
Science 7
 
David Hansen
Science 8
 
Hailey Neumiller
Biology/Science 7
 
Kyle Wood
Science 7/Biology
 
Rick Lines
Earth Systems
 
Terry Oyler
Science 8

Special Education

 
Angela Wilson
English 7-8/Reading
 
Coy Nedesky
Math 7
 
Jo Edan Parker
Teacher
 
Kevin Nettleton
Teacher
 
Laura Wanlass
English 9

Student Services

 
Psychologist
 
Brooke Rhodes
Americorps/Study Skills
 
LeAndra Carter
Skills Coach
 
Speech Therapist
 
Tylene Shelley
School Nurse

Support Staff

 
Anna Hanson
Special Ed. Technician
 
Audrey Ledingham
Special Ed Tech.
 
Cyndi Berthold
Math Tutor
 
Jamie Gould
Special Ed. Technician
 
Katya Kadomtsev
Math Tutor
 
Lacie Gardner
Special Ed Tech.
 
Lori Biesinger
Math Tutor
 
Marilee Balls
Special Ed. Technician
 
Marilyn Hiatt
Special Ed Tech.
 
Tammy Pearce
Special Ed. Technician